wtorek, 21 lipca 2015

Menopauza a osteoporoza

Osteoporoza jest chorobą podstępną i początkowo przebiega bezobjawowo. Masa i gęstość kości powoli, ale nieustannie maleje i jest to naturalny fizjologiczny etap każdego z nas. Osteoporoza czyli zrzeszotnienie kości jest chorobą polegającą na postępującym ubytku masy kostnej, niskim stopniu mineralizacji, tzn. utrata struktury beleczkowej, przestrzennej kości. W okresie menopauzy zaburzenia hormonalne są jedną z przyczyn powstania osteoporozy . Po osiągnięciu ok. 30 roku życia tzw. szczytowej masy kostnej procesy resorpcji (utraty kości) zaczynają przeważać nad procesami syntezy (odbudowywania tkanki kostnej). Po 50 tym roku życia zauważa się nasilenie zmian w związku z zaburzeniami hormonalnymi.. W warunkach fizjologii roczna utrata masy kostnej wynosi ok. 1%. Na dwa lata przed menopauzą zaczyna się u kobiet przyśpieszona faza utraty masy kostnej i trwa ona ok. 10 lat. Na co powinnyśmy zwrócić uwagę?
 • Ograniczyć picie kawy i alkoholu,
 • 5 posiłków dziennie – jemy koniecznie śniadania,
 • Kobiety - szczególnie z rodzin, w których występowała osteoporoza - powinny spożywać dużą ilość wapnia, tj. dziennie 1000 mg w diecie, a jeśli nie stosują hormonalnej terapii zastępczej - 1500 mg.
 • Ograniczamy w diecie produkty zakwaszające nasz organizm np: mięso czerwone, potrawy smażone, słodycze, używki, papierosy,
 • Wskazany jest aerobik, ale nie np. długodystansowe biegi, bo te sprzyjają osteoporozie.
 • Wskazana terapia Fitohormonami, w ciężkich przypadkach przez krótki okres terapia hormonalna pod warunkiem, że nie ma w rodzinie chorób nowotworowych,
 • Jeśli kobiety nie chcą zażywać estrogenów, należy podawać im witaminę D3 w dawce 400-800 j. na dobę, tylko w okresie jesienno - zimowym.
 • W lecie korzystamy z kąpieli słonecznych, które stymulują w organizmie wytwarzanie witaminy D - zwiększa się wbudowywanie wapnia w kości
 • Fitohormony –związki roślinne działające na zasadzie przekazywania sygnałów chemicznych, które są wytwarzane przez tkanki i rozprowadzane do określonych miejsc rośliny przy udziale soku roślinnego. Pełnią funkcje jak hormony w naszych organizmach. Do diety należy wprowadzić dużo odpowiednich ziół, warzyw i owoców. Zioła : Skrzyp polny, Dzięgiel chiński, Niepokalanek mnisi, Żeń szeń syberyjski, Korzeń lukrecji, Korzeń pluskawicy groniastej, Drapacz lekarski, Miłorząb japoński.
 • Odpowiednia suplementacja Ca w diecie u kobiet powyżej 40- 65. roku życia przez 2 lata powoduje zahamowanie spadku masy kostnej od 2 do 5 % we wszystkich miejscach szkieletu.
 • Wieczorny posiłek nie później niż na 3 godziny przed snem. Wapń jest bardzo dobrze przyswajany w okresie kiedy śpimy stosuj Strong Bones na noc .
W problemach z osteoporozą polecamy produkty  

Menopausal Formula – Łagodzi objawy menopauzy. Preparat zawiera kompleks witamin wraz z bioflawonoidami, minerałów oraz 7 ziół. Przy systematycznym stosowaniu pomoże Ci w zmniejszeniu uderzeń gorąca, suchości pochwy oraz spadku odporności, a dodatkowo poprawia reakcję na stres, będzie działał na Twoje hormony wyciszająco i uspokajająco i ograniczy wybuchowość i płaczliwość. Stosowanie: 1-2 kapsułek dziennie po posiłku  

Strong Bones - Dobrze skomponowany zestaw, odpowiednio dobrane proporcje wapnia i magnezu aby zwiększyć jego przyswajalność. Zdrowe kości silne mięśnie. Jest on wzbogacony o Witaminę D, która zwiększa absorpcję wapnia i fosforu w naszym organizmie, a to nie jedyna jej zaleta….. Stosowanie: 1-2 tabletek wieczorem, nie później niż 3 godziny przed snem  

WAPŃ - PIERWIASTEK ŻYCIA Wapń jest podstawowym składnikiem mineralnym, niezbędnym do utrzymania równowagi elektrolitowej organizmu i prawidłowego funkcjonowania wielu mechanizmów regulacyjnych.
 • podstawowy składnik tkanki kostnej
 • prawidłowy rozwój zębów,
 • stymuluje prawidłowe przewodnictwo nerwowe i kurczliwość mięśni,
 • niezbędny czynnik biorący udział w procesie krzepnięcia krwi,
 • stymuluje mechanizmy obronne organizmu,
Osteoporoza jest to choroba, która jest lekceważona przez lekarzy i pacjentów a okazuje się , ze więcej kobiet umiera co roku od powikłań związanych z osteoporozą, niż od chorób nowotworowych jajników i piersi.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza